Lisatud ostukorvi
03. jaan.

Kuidas vähendada kulutusi suruõhule ?

Autor Timo, Aircom

Peamine kulu suruõhule on elektrienergia, mis pidevalt kallineb. Lähemalt kolmest peamisest tegurist, mis otseselt mõjutavad suruõhu elektrikulu:

1. KOMPRESSOR

Sageli lähtutakse kompressori valikul ainult kompressori elektritarbest maksimaalse tootlikkuse juures, seejuures unustatakse, et reeglina suruõhu tarbimine kõigub, mistõttu kompressor töötab suure osa tööajast tühjalt e. elektrit tarbitakse, kuid suruõhku ei toodeta. Lahendus probleemile on sagedusmuunduriga kompressor, millel puudub tühikäik ja mille elektritarbimine on otses sõltuvuses toodetud suruõhu hulgast. Teine oluline aspekt investeerides kompressorisse on osta õige suurusega kompressor. Sageli ei teata tehase suruõhukulu ja ostetakse igaks juhuks kompressor, mis mitmekordselt ületab vajadusi. Sellega kaasneb kordades suurem elektrikulu ja suuremad investeeringud kompressorisse. Seetõttu on õige teostada suruõhukulu mõõtmised ja alles siis valida sobiv kompressor.

2. SURUÕHUTORUSTIK

Suruõhutorustiku vale väljaehitus võib tähendada kümneid protsente suuremat elektrikulu pluss oluliselt võimsama ja kallima kompressori ostu kui tegelikult vaja läheb. Seetõttu tuleb suruõhutorustiku väljaehitamisele pöörata sama suurt tähelepanu kui kompressori ostule. Suruõhutorustiku valikul on oluline: Kasutada õige diameetriga torusid – liiga väikse läbimõõduga torud põhjustavad rõhulangu, mistõttu kompressorijaamast peab väljuma oluliselt kõrgem rõhk, kui suruõhutarbijatel vaja. See omakorda tähendab, et vajatakse kõrgema rõhuga (loe kallimat) kompressorit ja elektrikulu kasvab, kuna tuleb hoida kõrgemat väljund rõhku. Kasutada kestvaid ja kvaliteetseid materjale – halva kvaliteediga ja mitte suruõhu jaoks ettenähtud torustiku materjalid väsivad materjali vananemise tõttu ja hakkavad lekkima. Tänapäeval on üks sobivaimaid toru materjale alumiinium. Alumiiniumtorude eelis võrreldes plastikuga on pikk kasutusiga e. torustik ei hakka aastate möödudes lekkima. Võrreldes aga terastorustikuga on alumiiniumtorustiku paigaldadus lihtne ja kerge. Alumiiniumtorustiku on ka lihtne täiendada ja uude tehasesse ümber tõsta.

3. SEADMETE KORRASOLEK

Lekkete vähendamiseks, tuleb ka kontrollida üle kõik suru- õhku tarbivad seadmed ja lekivad detailid asendada. Mõned näited leketega kaasnevast elektri kulust rõhul 7 baari.

  • 1 mm ava õhukulu on 1,2 l/s ja elektrikulu 0,4kW
  • 3mm ava õhukulu on 11,1 l/s ja elektrikulu 11,1 kW
  • 10mm ava õhukulu 124 l/s ja elektrikulu 43kW